Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Vytvořte si webové stránky

Návštěvnost

Oblíbené odkazy:

Cyklostezka Bečva 

Společnost pro zvířata

Help for English

Base Camp Přerov

Hedvábná stezka

KALiMERA 

 
Navigace: MILUJEME KOLOBĚŽKY > Trasy - výlety > VÝLET NA HRAD HELFŠTÝN

VÝLET NA HRAD HELFŠTÝN

Nedaleko Lipníka nad Bečvou se nad Moravskou bránou rozkládá známý hrad Helfštýn. Byl založen v 13. století a je kulturní památkou spravovanou Muzeem Komenského v Přerově, p.o. Určitě stojí za prohlídku protože je velmi dobře zrekonstruován. Navíc pro kolobkáře leží na výhodném místě pro absolvování zajímavé trasy z Přerova do lázní Teplice nad Bečvou a zpět.

Hrad Helfštýn, letecký pohled. Zdroj: turistickyatlas.cz
 
 
Z Přerova pojedeme po cyklostezce pořád po levé straně řeky Bečvy (strana po proudu řeky) a dojedeme do obce Nové Dvory. V obci zabočíme do leva směr Lipník nad Bečvou a dorazíme do Týna nad Bečvou. V Týně na druhé křižovatce odbočíme do prava a kolem restaurace, kde dobře vaří, se vydáme do kopce na hrad.

Že hrad neleží zrovna na rovince vám bude hned jasné po menším výšlapu do kopce
 
 
Po návštěvě hradu sjedeme na parkoviště a tam se chytneme červené turistické značky, která nás dovede až do Teplic nad Bečvou. Projedeme parkovištěm přes louku na protější stranu a vydáme se novou zpevněnou lesní cestou k chatě U Huberta. Z cesty je krásný rozhled na Moravskou bránu a protější Oderské vrchy. Pod kopcem se pohybují malinkatí cyklisté po cyklostezce Bečva, kterou se budeme vracet.

Lesní cesta k chatě U Huberta je lemována odpočívadly s informacemi o místní flóře
 
 
Cesta stoupá lehce do kopce až po vrchol Maleník. Tam nastává zvrat v podobě prudkého klesání do Teplic. Lesní cesta je stále dobrá, tak neváháme a pustíme to co to dá. Kolega Vaša dosahuje maximálku 64,5 km/hod. a ještě si stěžuje, že to měl na začátku klesání pořádně rozjet.
Dojíždíme do lázní a na kolonádě nabíráme vodu z léčivého pramene, která je znamenitá. Lázeňskými oplatky jsme opovrhli, ale už se těšíme na jídlo do dříve zmiňované restaurace v Týně nad Bečvou. Tam se dostaneme po pohodlné cyklostezce kolem Bečvy. Odpočatí a po jídle jedeme do Lipníka a hned na první křižovatce za mostem přes Bečvu zatočíme do leva a kolem Oseckého jezu po cyklostezce dojedeme do Přerova.

Závodník Vaša a naše stroje u aquaparku v Hranicích
 
 
Základní parametry trasy: délka 65km, převýšení 270m. Cesta je asfaltová, v lese s hrubším povrchem.

Z důvodu úspory místa neobsahuje mapa část oblasti Přerov – Lipník

-PV-

 
 

 

 
© kolobka.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma