Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Vytvořte si webové stránky

Návštěvnost

Oblíbené odkazy:

Cyklostezka Bečva 

Společnost pro zvířata

Help for English

Base Camp Přerov

Hedvábná stezka

KALiMERA 

 
Navigace: MILUJEME KOLOBĚŽKY > Trasy - výlety > PŘES HOSTÝNSKÉ VRCHY

PŘES HOSTÝNSKÉ VRCHY

Hostýnské vrchy morfologicky patří do Západních Beskyd a od Vsetínských vrchů je odděluje řeka Bečva. Na mapě je najdeme na sever od města Zlína. Nejvyšším vrcholem je Kelčský Javorník (864m n.m.). Nejznámějším vrcholem je ale Hostýn (735m n.m.), kde je mariánské poutní místo a podle kterého jsou hory pojmenovány. Hostýnské vrchy jsou pokryty bukovými a smrkovými monokulturami. Původní dubo-buko-jedlové porosty najdeme pouze v chráněných přírodních rezervacích Černava, Kelčský Javorník, Tesák, Skaliska Sochová. Flóra a fauna zde není tak druhově a kvantitativně pestrá jako v sousedních Beskydách, ale můžeme zde nalézt některé chráněné rostliny a sem tam zatoulaného rysa.

Oblast je hojně navštěvována rekreanty a turisty. Je zde hodně turistických chodníků a cyklotras. V Lešné najdeme čtvrtou nejnavštěvovanější zoologickou zahradu z ČR a opravený zámeček s parkem v anglickém stylu.

 

Trasa přes Hostýnské vrchy měří 36 km

 
 
 Tato trasa nás provede napříč Hostýnskými vrchy. Není nikterak dlouhá, ale je turisticky zajímavá a dává nám prostor pro sportovní vyžití i pro odpočinek. Vyjedeme z vlakového nádraží Rajnochovice a přes Podhradní Lhotu se teprve dostaneme do obce Rajnochovice. Na konci vesnice je výborná restaurace Ve Dvoře s venkovním posezením a vaří se zde opravdu dobře. Že se blížíme k Valašsku je nám hned jasné z pohledu na úbočí vrchů s velkými loukami, kde se pasou koně, ovce, krávy a kozy.
Koně na hostýnských loukách
 

Malebnou krajinu doplňují lesy s horskými hřebeny a čerstvý vzduch. Můžeme s radostí zvolat: „Hurá, jsme na horách“! Tomu také odpovídá trasa. Jedeme do několikakilometrových stoupání, ale potom se zase krásně vezeme z dlouhých kopečků dolů. Stoupání nejsou až tak prudké, spíše pozvolné, ale vytrvalé. A jedno takové stoupání začíná od Rajnochovic na vrchol Troják.

Cesta údolím z Rajnochovic na Troják
 
 

A jedeme neustále do kopečka
 

Jedeme větším údolíčkem lemovaným louky a lesy až přijedeme na hlavní silnici, kde odbočíme do leva a po menší horské prémii se dostaneme přímo k hospodě na Trojáku. Tady to s alkoholem raději moc nepřehánět, protože nás čeká krásný a dlouhý sjezd až do Držkové. Také si dáme pozor na auta, protože pojedeme po silnici I. třídy, ale je dostatečně široká a provoz není až tak velký.

Pohled na Hostýnské vrchy z Trojáku
 

Dojedeme až dolů do vesnice a v pravoúhlé levotočivé zatáčce u hospody je turistická odbočka do prava na Rusavu. Zde začíná druhé delší stoupání podél potoka. Nad námi jsou z jedné strany hřebeny hor s vrcholy Kyčery a Skalného a z druhé strany Kuželek a Ondřejovsko.

 

Potůčkové“ zátiší
 
 
 Vyjíždíme na vrchol a teď už je před námi jenom cesta z kopce. Můžeme se ještě cestou zastavit na malé přehradě, která je na potoku Ráztoka a kde se dá i koupat nebo v restauraci Grůň či U Kůlu. Kolem chat vjíždíme do obce Rusava a pořád z kopečka pokračujeme do Brusného a do Hlinska pod Hostýnem na vlakové nádraží. Odtud můžeme jet vlakem domů nebo pokračovat na kolobce do Holešova či do Přerova.
Šestikilometrové klesání na Rusavu
 

Přehrada na potoku Ráztoka
 
 
Celá trasa vede po kvalitních asfaltových cestách. Délka trasy je 36 km a převýšení 283 m.
 
-PV- 
 
 
© kolobka.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma