Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Vytvořte si webové stránky

Návštěvnost

Oblíbené odkazy:

Cyklostezka Bečva 

Společnost pro zvířata

Help for English

Base Camp Přerov

Hedvábná stezka

KALiMERA 

 
Navigace: MILUJEME KOLOBĚŽKY > Trasy - výlety > KOLEM BRNĚNSKÉ PŘEHRADY

KOLEM BRNĚNSKÉ PŘEHRADY

Brněnská přehrada je bezesporu jedním z nejnavštěvovanějším místem nejen Brňanů, ale i turistů a výletníků hledajících místo pro sport, opalování a odpočinek. Pokud máte rádi krásnou přírodu, vodu a čilý rekreační ruch, může to být zajímavý tip i na dovolenou.

Důvodem vybudování přehrady byla regulace řeky Svratky, jelikož časté povodně trápily nejen přilehlé vesnice ale i samotné Brno. Nejprve bylo potřeba “přestěhovat“ celou vesnici Kníničky, protože se tato obec nacházela v údolí, kde se přehrada plánovala vybudovat. Se stavbou se začalo v roce 1936 a přehrada se dokončila v roce 1940. Po zahájení provozu výletní lodní dopravy a vybudování tramvajové linky do blízkosti přehrady v roce 1948, počet návštěvníků značně vzrostl a přehrada se stala vyhledávanou lokalitou pro rekreaci a sport.

Trasa kolem Brněnské přehrady je dlouhá 15 km
 

Na výlet jsem byl pozván mojí milovanou sestrou Marťou a jejím přítelem Peťou, kteří bydlí v Brně. Vyrazili jsme na kolech a na kolobce. Marťa má výborný orientační smysl a tak jsme se zkušeně proplétali zajímavými brněnskými uličkami a cíleně směřovali k přehradě. Záhy zjistíte, že Brno rozhodně neleží na žádné rovině a sem tam je potřeba zvládnout menší kopeček. Jedeme také kousek po cyklostezce podél řeky Svratky a pomalu se dostáváme k přehradě. Na břehu uvidíte velkou bílou kotvu a spoustu stánků s občerstvením.

 

Peťa s Marťou "na startu"
 

Krajina kolem přehrady je opravdu hezká, lemovaná zalesněnými kopečky. Od přehrady ke Kuřimi se táhne Přírodní park Baba, na severu a na jihu je Přírodní park Podkomorské lesy a pod přehradou můžete navštívit oblast Kohoutovických lesů. Pokud, tak jako my, plánujete objet přehradu dokola, vydejte se ráno nalevo, abyste se vraceli odpoledne ve stínu lesa po druhé straně přehrady. Vyjíždíme po asfaltové cestičce, míjíme jachtařský přístav a napojujeme se na běžnou komunikaci, kde se musí počítat se silničním provozem.

 

Jachtařský přístav a nejfrekventovanější část přehrady
 

Projíždíme kolem zatravněných pláží a cestou zdoláváme menší kopečky. Po necelých osmi kilometrech se nám ukázal pohled na hrad Veveří. Hrad založil v roce 1059 moravský kníže Konrád a je jedním z nejstarším moravských hradů. Ve 2. polovině 19. století patřil k největším panstvím na Moravě. V součastné době na něm probíhají rekonstrukční práce. Za symbolické vstupné se můžete projí celým hradem. Na hradě jsou také zvlášť placené expozice a najdete zde i občerstvení včetně vinotéky v hradním sklípku.

 

 

Cesta na hrad je lemovaná odpočívadly a lavečkami

  

Rozlehlý hrad Veveří v plné kráse
 
 
 My už ale po krásné nové lávce fičíme na druhou stranu přehrady a pokračujeme v cestě po červené turistické značce. Z počátku je potřeba zdolat kratší, do srázu zařízlý, úsek po kamenité a nesjízdné cestičce, která se ale záhy zlepšuje na hliněný chodník a asfaltovou lesní cestu. Projíždíme chatovou oblastí a za ní se zastavujeme v jedné ze dvou, proti sobě umístěných restaurací na oběd.
 
Lávka pod hradem na druhou stranu přehrady
 
Ta hezčí a užší část přehrady s plujícím "parníkem“. Lodě jsou na elektrický pohon a zdrojem jsou baterie, takže se jedná a ekologický provoz.

Restaurace s příjemnou zadní terasou umístěnou ve stínu pod stromy
 

Jídlo bylo dobré a po siestě ve stínu pod stromy se vydáváme pomalu k domovu. Ještě projet kolem přehradní hráze a koupaliště, kde se sluní spousta lidí a již jsme zpátky na začátku přehrady. Proplétáme se mezi výletníky a míříme do města. Výlet to byl velmi krásný a navíc jsem byl moc rád, že jsem vyjel na výlet s Marťou a Peťou. Jim patří dík za krásně prožitý den.

Moje krásná sestřička Marťa
 
 Cesta vede po kopečkovitých asfaltových cestách a krátký úsek po nesjízdné kamenité pěšině. Trasa kolem přehrady s výletem na hrad Veveří měří 15 km. Pokud pojedete z vlakového nádraží v Brně a budete se tam opět vracet, počítejte s délkou 40 km. Cestu kolem přehrady je možné si zkrátit výletní lodí.
 
-PV-

 

 
© kolobka.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma