Login:
Heslo:
 
Reklama: Bezpečnostní schránka Co to je bezpečnostní schránka.
Vytvořte si webové stránky

Návštěvnost

Oblíbené odkazy:

Cyklostezka Bečva 

Společnost pro zvířata

Help for English

Base Camp Přerov

Hedvábná stezka

KALiMERA 

 
Navigace: MILUJEME KOLOBĚŽKY > Recenze kolobek > VELLA SPEEDBOARD - DOMÁCÍ TUNING

VELLA SPEEDBOARD - DOMÁCÍ TUNING

Rád jezdím na turistické výlety do přírody a proto jsem hledal k tomuto účelu vhodnou koloběžku. Více než závodní geometrii a tvrdost rámu jsem hledal pohodlí. Více než na max. dosaženou rychlost jsem kladl důraz na spolehlivost.Více než na obratnost v městských ulicích jsem dbal na stabilitu při řízení. Nakonec jsem našel vše v jednom. Kolobka Vella Speedboard splňuje všechny tyto vlastnosti a dokonce i více.
Vella Speedboard je představována jako cestovatelská kolobka. Ne nadarmo. Např. pan Kostka na ní projel kus světa. Byl v Rusku, přejel na ní v horku celou Austrálii a ani nevím kde všude se podíval. Její velká výhoda je v možnosti plynulého nastavení světlé výšky stupátka a nový zabudovaný systém pružení. Aspoň to tvrdí výrobce. Pojďme se tedy na Vellu blíže podívat.
 
Hliníkový rám kolobky je složen ze dvou dílů, které jsou spojeny dřevěnou deskou o síle 25mm. Dřevěná deska tvoří pružící jednotku a přispívá k pohlcování rázů. Pružení bych rozdělil do dvou fází. Při jízdě po běžných nerovnostech jako je hrubší asfalt pruží rám jako celek a jakmile se dostanete na lesní cestu či při přejezdech patníků ve městě zapojí se do práce dřevěná deska. Účinnost je fantastická a velmi kvalitní. Kvalitní pružení velmi mnoho přispívá ke komfortní turistické jízdě a ani po desítkách kilometrech nepřijedete z výletu “vytřepaní“. Navíc pružení chrání všechny klouby v těle, především kolenní, kyčelní a páteř proti rázům vzniklých při jízdě. Při odrazu je rám pevný a nikde se neztrácí energie, což je obdivuhodné. Toto řešení má další velkou výhodu v tom, že po odření desky ze spodní strany o patníky a kameny, jde desku vyměnit za druhou a máte kolobku jako novou. Dřevěné stupátko poskytuje nadstandardně velkou a komfortní plochu pro chodidlo a to jak do šířky, tak do délky.
 
 Geometrie kolobky - provedení výrobce. Vella Off-Road má rám z jednoho kusu, místo dřevěné desky je hliníkové stupátko.
 
 
 
Vella má 20-ceti palcová kola. To už je jiné kafe než nějaká maličká kolečka. Průjezdnost terénem je dobrá, vedení stopy ve velkých rychlostech z kopce je excelentní. Rychlost kolobky se zvýšila o 5 km/h oproti menším kolobkám. Navíc v této velikosti jde sehnat mnoho kvalitních ráfků, plášťů a nábojů. Na uchycení blatníků jsou připraveny na vidlicích příchytky. Není tedy problém kolobku opatřit vkusnými černými blatníky, které vyrábí Vella.
Nyní bych se rád zastavil u nastavování světlé výšky kolobky. K tomu účelu slouží zařízení na hlavové trubce, které je složeno ze sedlového rychloupínáku a dvou hliníkových kónusů. Rozsah nastavení světlosti je opravdu velký. Od závodního, nízkého nastavení až po opravdu velmi, velmi vysoké, které určitě ani nepoužijete. V tomto má Vella za jedna. Bohužel musím konstatovat, že technické řešení upínání se nepovedlo a rychloupínák musí být dotažen “na krev“. Zkoušel jsem kónusy zalícovat, aby byla dosedací plocha co největší, ale na to zase nestačilo dotažení rychloupínákem. Jako nejlepší řešení se zdá udělat do kónusů půlkulaté drážky, aby na hoře vznikly hroty a ty se potom zakousnou do hlavové trubky a časem si sednou a potom drží i v největším terénu. Napadá mě hned několik technických řešení, jak upínání udělat lépe, ale bohužel… Musím říci, že jsem to reklamoval u Velly a ta reagovala velmi ochotně a obratem mi poslala zdarma nové kónusy. V tomto musím výrobce pochválit. Přes toto ne zrovna nejlepší technické řešení nastavování světlosti je tato “vychytávka“ velmi pozitivní a je super něco takového na kolobce mít, takže to hodnotím jako velkou výhodu.
A teď se podívejme na nedostatky, které se dají odstranit, ale bude to stát čas a peníze. Tak, jak kolobku koupíme v obchodě je naprosto nepoužitelná. Velmi kvalitní rám je osazen velmi nekvalitními součástkami. Kdo to myslí s ježděním trochu vážněji musí všechny díly vyměnit. Zamrzí to, protože cena kolobky je již tak dost vysoká, necelých devět tisíc. Řešením je koupit si samostatný rám přímo u výrobce. Cena je 7 300,- Kč. Potom si můžete kolobku poskládat dle vaší chuti, což jistě přivítá domácí kutil, ne však normální spotřebitel. Řešením by mohlo být si kolobku nechat udělat na míru ve specializovaném obchodě.
 
Dovybavení a úprava kolobky.
 
 
Abych byl objektivní musím zmínit také další problém a to technické řešení zadní brzdy. Bovden lanka brzdy je pěkně táhnutý zafrézovanou drážkou v dřevěném stupátku, ale vede přímo k jedné čelisti brzdy a to způsobuje, že se tato čelist nemůže pohybovat a brzdový špalík se nevzdaluje od ráfku. Přitom řešení je tak jednoduché. Stačí bovden vést kolem zadní vidlice zpět k brzdě a přidat vodící kolénko. Potom brzda funguje jak má. Brzdí!
 
 
 Před a po úpravě vedení bovdenu zadní brzdy.
 
 
Mohlo by se zdát, že jsem byl dost kritický, ale opak je pravdou. Jízdní vlastnosti kolobky jsou na vysoké úrovni. Je to komfortní stroj, primárně určený na turistiku. Možnost nastavení světlosti v plynulém rozsahu je výborný nápad a každý si může zvolit světlou výšku jaká mu vyhovuje. Navíc kvalitní pružení chrání zdraví a jízda je velmi pohodlná. Kolobka není ani nikterak velká a tak se s ní “otočíte“ i ve městě na chodníku a vejde se i do kufru auta. Osobně se mi také designově velmi líbí. Takže mi nezbývá nic jiného, než Vellu Speedboard doporučit každému zapálenému kolobkovému turistovi.
 
Výrobce: Vella s.r.o.
 
 
-PV-
 

 Doplněno 19.3.2012:

Po negativních zkušenostech s náboji na horské kolo Shimano Deore XT M770 jsem přesedlal na silniční náboje Shimano 105 a mohu říci, že rozdíl je veliký. Zvýšila se rychlost o 2km/h po rovině a také dojezd z kopce je mnohem delší. Dále jsem rychloupínák na hlavové trubce nahradil chromovaným imbusovým šroubem.

Nový výplet kol silničními náboji Shimano 105 zvýšil cestovní rychlost

 
© kolobka.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma